7773 Villány, Baross G. u. 103.
Telefon: +36 (72) 592 - 104
+36 30 902 7072
Fax: +36 (72) 592 - 105
Borkészítés művészete
Szüretelés A borkészítés művészete már a szüretelésnél elkezdődik, hiszen rossz minőségű alapra nem lehet építkezni. A szüretelés időpontja nagyon fontos, ugyanis a túl korai – nem teljesen megérett szőlő – esetén híg, alacsony alkoholtartalmú bor készülhet, a kései betakarításnál pedig magas alkoholtartalmú, de alacsony savszintű bor lehet a végeredmény. A korai betakarítás az átlagosnál hűvösebb területeken bevett szokás, mert nem sok esély van a hő hiány miatt a teljes beérésre, az alkoholtartalom fokozásához pedig cukrot, vagy szőlő sűrítményt adnak.
Préselés A mai gépesített korban már ritkaság, ha egy borkészítő az „ősi” taposós módszerrel végzik a szőlő zúzását.
Lé szétválasztása Ezen a ponton választjuk le a levet a héjtól, illetve magoktól. Ebben a fázisban is prést használunk, melynek alján ki tud csorogni a szabadmust, mely nem erjedt szőlőlé, más néven cefre.
Mustkezelés A must gyakran zavaros lehet, így hasznos eljárás a lebegő anyagok ülepítése. Ezt a fázist a zavarosság megszüntetése, valamint káros enzimek semlegesítésére, esetlegesen maradék szilárd részek eltávolítása okán használjuk.
Erjesztés A jó minőségű bor elkészítéséhez fokozottan ellenőrzött erjesztésre van szükség. Többek közt ennek feltétele a káros mikroorganizmusok növekedésének akadályozása, határozott számú hasznos élesztő jelenléte, valamint a helyes tápanyag biztosítása a élesztők számára. A hőmérsékletszabályozás, valamint az oxidáció megelőzése ugyanúgy fontos szempont, valamint vörös must esetében a benne úszkáló héjak megfelelő kezelése is.
Tisztítás Annak érdekében, hogy a bor minél tisztább legyen, még jó néhány tisztítási eljárást alkalmaznak. A fentieken túl használnak melegítést, más néven pasztörizálást, de manapság ez a módszert alig használják.
Amennyiben szereti a jó, megfelelően elkészített borokat, látogasson meg minket, s kóstolja meg különlegességeinket! |
|